سامانه موشکی "اسکندر" به عربستان صادر می‌شود؟ + تصاویر
نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان
تاریخ : چهار شنبه 19 خرداد 1395
نویسنده : باصر
اخیرا مقامات روسی مطلبی را درباره ساز و کار فروش سامانه موشکی "اسکندر" مطرح کرده اند.

فدراسیون روسیه یک کشور قدرتمند در زمینه طراحی و تولید تجهیزات نظامی به حساب می آید و در این راستا تسلیحات مختلفی را تولید کرده است.

در ماه های اخیر اظهارات گوناگونی درباره صادرات سامانه موشکی "اس 400" ، سیستم های دفاع موشکی "اسکندر" ، جنگنده های "سوخو 34"، "سوخو 30" و ... به کشورهای مختلف جهان مطرح شده است.

اما پادشاهی عربستان یکی از کشورهایی است که به شدت به دنبال خرید سامانه موشکی "اسکندر" بوده ، این موشک  راهبردی در روسیه آزمون خود را به خوبی پس داده و وارد خدمت در ارتش روسیه شده است.


**آیا "ولادیمیر پوتین" قصد فروش سامانه موشکی "اسکندر" را به عربستان سعودی دارد؟

یکی از سوالاتی که مطرح می شود اینکه آیا "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور و فرمانده نیروهای مسلح روسیه قصد فروش سامانه موشکی "اسکندر" را به عربستان سعودی دارد؟ روس ها در سال 2014 میلادی درباره فروش سامانه موشکی "اسکندر" و تسلیحات اینچنینی  گفته بودند که آمادگی صادرات را دارند.

"کرملین" تا به حال در تجهیز  و بهینه سازی ارتش روسیه به دستاورد های قابل قبولی دست یافته  و در باره تحویل اسلحه به کشور هایی مانند چین و بلاروس نیز به نتایجی رسیده ؛ اما فروش سلاح به عربستان سعودی جای سوال جدی دارد.

به گفته «واسیلی کاشین» کارشناس مرکز تحلیل راهبردها و فناوری های مسکو گفت:  احتمال دارد موضوع تغییر دادن سیاست صدور این سامانه ها مطرح باشد و برای خریدارانی مانند چین این سامانه می‌تواند