بر خلاف ترکیه، ایران در عراق مداخله نظامی نکرده است
نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان
تاریخ : یک شنبه 23 اسفند 1394
نویسنده : باصر


وزیر خارجه عراق با تاکید بر اینکه تهران همواره در کنار بغداد ایستاده است، گفت بر خلاف ترکیه، ایران در عراق مداخله نظامی نکرده است.
به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه الرأی چاپ کویت در شماره امروز خود در اینترنت نوشت ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق، در گفتگو با خبرنگار این روزنامه درباره خروج نمایندگان عربستان سعودی از جلسه اتحادیه عرب در زمان سخنرانی وی گفت: آنها در اعتراض به یکی از بخش های سخنرانی من از جلسه خارج شدند و اعتراض آنها به سخنرانی من نبوده است. گاهی چنین مسائلی روی می دهد و باید از آن عبور کنیم.

وی افزود: من در سخنرانی ام به مسائل بسیاری و از جمله مسائلی مهم نظیر مسئله عراق پرداختم و آنها باید به آن توجه می کردند و اتحادیه عرب به اندازی کافی و متناسب با جایگاه عراق و خون هایی که مردم عراق برای دفاع از این کشور و کل کشورهای عربی و غیر عربی داده اند، به آن توجه نکرد.

وزیر خارجه عراق گفت: من انتظار داشتم عراق مورد تشکر و قدردانی بیشتری قرار گیرد و کمک بیشتری به عراق شود تا زیان هایی که عراق در چارچوب دفاع از آنها متحمل شده است جبران شود به همین علت آنها را سرزنش کردم و به مسائل دیگر پرداختم.

وی گفت: عراق علیرغم چالشهای موجود توانسته است مقاومت کند و الگوئی تمام عیار ارائه دهد. به همین علت لازم دیدم که حقایق جاری در عراق را یکبار دیگر به خاطر آنها بیاورم. پس از آن به سراغ مسائل منطقه ای رفتم و گفتم که می خواهیم مثل گذشته همچنان روابطی قوی با ترکیه داشته باشیم اما نمی خواهیم این موضوع به زیان حاکمیت عراق باشد. ما می خواهیم رابطه ما با ترکیه ضمن حفظ اقتدار باشد.

جعفری گفت: روابط ما با ایران نیز در چارچوب حفظ اقتدار عراق صورت می گیرد به ویژه آنکه ایران همواره در مشکلات و مصائب با ما همراه بوده است. همین بس که ایران بر خلاف ترکیه، در عراق مداخله نظامی نکرده است. ترکیه با توسل به زور تا عمق 110 کیلومتری خاک عراق نفوذ کرد و حاکمیت ما را نقض کرد اما ایرانی ها با اخذ رواید عراق و به خواست ما و زیر نظر ما وارد خاک عراق می شوند.|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
موضوعات مرتبط: اخبار , ایران , سیاسی , ,
برچسب‌ها: ایران , عراق , ترکیه , مداخلیه نظامی ,
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
آخرین مطالب

/
نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان